OLANS GROUP » Чи потрібно виплачувати податок при оплаті послуг за користування сервером нерезидента?

Підготовлено працівниками
ТОВ «Оланс Груп»

Чи потрібно виплачувати податок при оплаті послуг за користування сервером нерезидента?

Віднедавна, Державна фіскальна служба України (далі – ДФС України) дала роз’яснення щодо оподаткування доходів нерезидентів з джерелом походження в Україні, зокрема, орендних платежів за користуванням сервером нерезидента. Дане роз’яснення викладене в листі ДФС України від 28.03.2017 р. № 6312/6/99-99-15-02-02-15.
Оскільки велика кількість підприємців в Україні використовує сервери, що розташовані за кордоном та оформлені на суб’єктів господарювання нерезидентів, команда Olans Group вирішила простою мовою розповісти як саме повинні нараховуватись та сплачуватись відповідні податки.

Податкове законодавство України передбачає особливості оподаткування доходів нерезидентів із джерелом походження з України. На практиці податок на такі доходи називають «податок на репатріацію».

Доходи нерезидентів з джерелом походження з України оподатковуються податком на прибуток.

Так, відповідно до ст. 141 Податкового кодексу України (далі – ПК України) суб’єкт господарювання, що зареєстрованій в Україні при здійсненні будь-якої виплати нерезиденту повинен утримувати та сплачувати до бюджету України податок за ставкою 15%, якщо інше не передбачено відповідним міжнародним договором.

«Резидент або постійне представництво нерезидента, що здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи (крім постійного представництва нерезидента на території України) будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), утримують податок з таких доходів, зазначених у підпункті 141.4.1 цього пункту, за ставкою в розмірі 15 відсотків (крім доходів, зазначених у підпунктах 141.4.3-141.4.6 та 141.4.11 цього пункту) їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності».

Законодавець наводить декілька груп доходів, відповідно до категорій операції. Плату за оренду сервера у нерезидента можна віднести до групи «лізингова/орендна плата, що вноситься резидентами або постійними представництвами на користь нерезидента – лізингодавця/орендодавця за договорами оперативного лізингу/оренди» (абз. «ґ» пп. 141.4.1 ст. 141 ПК України).

Разом з тим, потрібно пам’ятати про силу міжнародних договорів. Справа в тому, що якщо міжнародним договором встановлені ті чи інші правила оподаткування і він ратифікований Україною, то застосовуються його положення, а не норми ПК України.
Якщо міжнародним договором передбачені інші умови нарахування податку за оренду сервера у нерезидента, то податковій агент (у нашому випадку – резидент України, що орендує сервер у нерезидента) має право самостійно застосувати звільнення від оподаткування або зменшену ставку податку.

До уваги осіб на спрощеній системі оподаткування. Варто зазначити, що особа-резидент, яка перебуває на спрощеній системі оподаткування також сплачує податок на репатріацію, оскільки в такому випадку виконує роль податкового агента нерезидента, який надає послуги.

Отже, ФОП та юридична особа – платник єдиного податку (резидент), який здійснює на користь нерезидента виплату орендних платежів, зобов’язаний утримувати податок із таких доходів у розмірі 15%, якщо інше не передбачено положеннями міжнародного договору України з країною – резиденцією особи, на користь якої здійснюється виплата, а також подавати до контролюючого органу відповідну звітність.

КОНТАКТИ
КОНТАКТИ
вул. Обсерваторна, 21 А, 2 пов., м. Київ, Україна, 04053

+38 (096) 460 92 98,
+38 (063) 518 17 52.

Зворотній зв’язок

Обратная связь