OLANS GROUP » Що таке NCA? 1

Підготовлено працівниками

ТОВ «Оланс Груп»


Що таке NCA?

 

У той час як NDA – договір про нерозголошення конфіденційної інформації – досить поширений і зрозумілий, NCA – не так широко використовується і вимагає уважного до себе ставлення.

Договір про неконкуренцію – договір, що укладається між роботодавцем і працівником, який обмежує останнього від роботи в будь-якому подібному бізнесі на певну кількість часу після припинення трудових відносин. Зазвичай NCA підписують разом з NDA.

Навіщо потрібен NCA, як та від чого він захищає?

Мета NCA полягає в тому, щоб захистити роботодавця від ситуації, в якій його співробітник, посвячений в усі комерційні таємниці і практики бізнесу, звільнився і почав працювати на прямого конкурента або ж організував власне конкуруюче підприємство.

Наприклад, припустимо, що існує пошукова система, яка найняла вас як програміста і дала вам доступ до свого коду і своїх методик. Через рік вам набридає ця робота, і ви розумієте, що і самі можете створити пошукову систему. Ваш роботодавець не хотів би, щоб ви змогли почати свій власний подібний бізнес, який буде йому конкурентом, використовуючи всі ті прийоми торгівлі, яким ви навчилися в ході роботи. Природно, він захоче, щоб ви підписали NCA перед тим, як ви почнете працювати.

Що повинно включати в себе NCA

Отже, в NCA повинні обов’язково входити такі умови:

  1. Термін дії договору;
  2. Сфера \ галузь в якій заборона на працевлаштування діятиме;
  3. Територія, на якій працевлаштування заборонено;
  4. Санкції за порушення.

Найголовніше, бути впевненим, що термін дії договору є розумним. Цей термін варіюється в залежності від області і галузі діяльності, але приблизно від двох до п’яти років – найрозумніший проміжок часу.

Як діяти при порушенні NCA

У разі, коли співробітник порушив договір – відкрив власне підприємство, конкуруюче з вашим, або влаштувався на роботу до ваших конкурентів, у вас є кілька способів отримати передбачену договором компенсацію та / або припинити порушення співробітником – наприклад змусити його закрити відкриту ним фірму конкурента:

  • Відправка претензії і вимоги. Коли вам стало відомо про порушення, ви можете відправити офіційну письмову претензію колишньому співробітнику і його роботодавцю (якщо він є). У претензії слід вказати факт підписання порушником NCA, факт порушення і вимагати виплати вам передбаченої компенсації в певний термін. Найчастіше співробітники не повідомляють роботодавцям про NCA, а якщо наймання порушуючого договір співробітника був навмисним, ви можете зажадати компенсацію і з недобросовісного роботодавця.
  • Позов до суду. NCA – договір між двома сторонами який має юридичну силу, в якому закріплюється обов’язок співробітника не конкурувати з вами. При порушенні договору – порушуються ваші права, і ви маєте повне право звертатися до суду за їх захистом і отриманням компенсації.
  • Переговори. Договір NCA буде гарною підмогою в переговорах з компанією конкурентом і співробітником. Найчастіше в ході переговорів між сторонами набагато простіше прийти до взаємовигідного, і головне швидко-результативного підсумку. Підписаний договір і закріплені в ньому норми – досить істотний аргумент в будь-яких переговорах.

Звернись до Olans Group – уникни незаконності NCA!

NCA – досить зручний інструмент для роботодавця, проте не слід забувати, що умови договору можуть бути визнані незаконними при безграмотному складанні і весь сенс договору від цього пропаде.

Крім того, договір NCA може бути, як окремим договором, так і включатися в договір NDA або в договір, що зв’язує роботодавця і працівника – наприклад договір про розробку ПО. Ознайомитися з такими договорами детальніше ви завжди можете на сторінках відповідних послуг Olans Group – розробка NDA і складання договору про розробку ПО.

Якщо ви не знаєте, як правильно скласти NCA, не впевнені в правильності його складання або вам потрібно проаналізувати договір з вашим роботодавцем – фахівці Olans Group з радістю допоможуть вам. Наша компанія працює зі стартапами і компаніями, що вийшли на міжнародний ринок, де договір NCA настільки ж поширений, як і NDA.

Поставити запитання/Замовити послугу

Обратная связь

КОНТАКТИ
КОНТАКТИ
вул. Обсерваторна, 21 А, 2 пов.,м. Київ, Україна, 04053

+38 (096) 460 92 98,
+38 (063) 518 17 52.

Зворотній зв’язок

Обратная связь